Jak na ESP32 rozchodit ZX Spectrum 128k s VGA

Autor: Martin Černý <ok1vhb(at)kufr.cz>, Téma: Informace, Zdroj: http://sindik.at/, Vydáno dne: 23. 03. 2021

Po několika pokusech se mi podařilo uchodit ZX Spectrum 128 v LILYGO® TTGO VGA32Destička se dá koupit za cca 13 USD. Po rozchození destičky v Arduinu lze rovnou stáhnout jeden z přiložených příkladů CP/M a to chodí přímo báječně (včetně Turbo Pascalu). To je dostatečně popsáno, takže není nutno se o tom nějak zvlášť rozepisovat. Pokud budete bloudit napište mi mejlíka. Pak si dal Ikon velkou práci a uchodil ZX Spectrum (z několika zdrojů) a výsledek dal na http://mcu.cz/comment-n4127.html je dole v komentářích ke stažení (hlavně upravil nastaveni mezi Bitluni a FABGL - podle toho co říkal to byla piplačka protože v tom projektu je to na více místech) ale AY zvuk to nemá no a nakonec k ještě nějací španělé https://github.com/rpsubc8/ESP32TinyZXSpectrum doprogramovali zbytek a i ten zvuk. Zase nahrávání her je nějaké jiné, tak to chce ještě nějaký výzkum, ale chodí jim i mouse, tak ze strany emulace HW je to všechno už funknční. Chce to jen nějaké konvertory her aby se to tam dalo pohodlně nahrávat. Jen je potřeba nastavit (gbConfig.h) konkrétně:

` //Emula raton conectado a PS/2 requiere fabgl #define use_lib_mouse_kempston //Emula AY8912 por altavoz requiere fabgl #define use_lib_sound_ay8912 //Experimental para resamplear altavoz interno requiere fabgl //#define use_lib_resample_speaker //Sonido grabar cinta altavoces //#define use_lib_redirect_tapes_speaker //REGWRITE vs digitalwrite port 25 #define use_lib_ultrafast_speaker //Tabla precalculada en RAM o Flash #define use_lib_lookup_ram //Interceptar rutina 0x056B #define use_lib_tape_rom_intercept`

No a pak už by to mělo být všechno ok (tohle nastavení se týká přesměrování audio portů).

To že existuje Comodore C64 na ESP8266 za dolar asi víte. Umí to PS2 klávesnici i Composite Video Out (má to jen monochrome výstup a málo paměti - ale za dolar ...) a Rusové napsali Эмулятор Радио-86РК на ESP8266.

Happy Hacking Martin OK1VHB